Leczenie trudno gojących się ran dzięki tlenoterapii

Tlenoterapia w Łodzi

Nie czekaj i zarezerwuj terapię tlenem już dzisiaj! Poniższy link przeniesie Cię do formularza rezerwacji wizyty. Szybko i bezboleśnie! Możesz również zadzwonić do nas i umówić się na wizytę telefonicznie pod numerem telefonu 791 55 66 12

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w trudno gojących się ranach

Standardowo gojenie się ran jest procesem fizjologicznym. Z większością z nich nasz organizm jest w stanie poradzić sobie sam. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy rana zlokalizowana jest w trudnodostępnym miejscu lub pacjent cierpi na choroby utrudniającej proces gojenia. Do schorzeń, które mają wpływ na procesy reperacyjne, możemy zaliczyć nie tylko te związane z zaburzonym funkcjonowaniem układu krwionośnego, ale również te oddziaływające na cały organizm takie jak cukrzyca. Dotychczasowe badania jasno wskazują, że tlenoterapia hiperbaryczna może pomóc w leczeniu trudno gojących się ran.

Z czego wynika problem w gojeniu się ran

W przypadku niewielkich ran proces gojenia się trwa od kilku do kilkunastu dni oraz przebiega bez dodatkowych komplikacji. Zupełnie inaczej wygląda regeneracja w przypadku poważnych uszkodzeń skóry, w których dochodzi także do naruszenia tkanek oraz naczyń krwionośnych. W takim wypadku transport tlenu, który jest niezbędny w procesie regeneracji, jest znacznie utrudniony, co nie tylko wydłuża czas gojenia, ale również może powodować dodatkowe powikłania.

W przypadku pacjenta, który dodatkowo cierpi na dolegliwości takie jak cukrzyca, miażdżyca czy choroby tętnic może także dojść do zaburzenia prawidłowego przepływu krwi. Jest to poważny problem, biorąc pod uwagę, że w procesie regeneracji istotną rolę odgrywa odpowiednie dotlenienie oraz ukrwienie uszkodzonych tkanek i naczyń. To właśnie w przypadku tego rodzaju problemów z gojeniem się ran tlenoterapia okazuje się jedną z najskuteczniejszych metod leczenia.

Do jednych z najcięższych przypadków ran możemy zaliczyć stopę cukrzycową. W przypadku tego schorzenia niewłaściwe leczenie może doprowadzić do poważnych komplikacji w tym do amputacji. Wynika to głównie z faktu, że cukrzyca negatywnie oddziałuje nie tylko na układ krowionośny, ale również nerwowy w obszarze powstania rany. Powoduje to nie tylko wydłużenie i utrudnienie procesu gojenia, ale także bolesne zakażenia wywołujące obrzęki, a nawet martwice.

Medycyna stosuje wiele metod leczenie trudno gojących się ran, jednak badania pokazują, że tlenoterapia przynosi jedne z lepszych rezultatów.

Sesje w komorze hiperbarycznej polecane są także w przypadku innych uszkodzeń skóry. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić nie tylko zmiany o podłożu cukrzycowym, ale również owrzodzenia, oparzenia, rany po przeszczepach, odleżyny, czy nadżerki. Tlenoterapia wykorzystywana jest także przy zmianach skórnych wywołanych przez alergie.

Zastosowanie komory hiperbarycznej w leczeniu ran

Co sprawia, że tlenoterapia jest tak skuteczna w leczeniu nie tylko chorób, ale również ran? Korzystając z sesji w komorze hiperbarycznej, tlen dostarczany jest pod wyższym ciśnieniem niż wdychany na co dzień. Proces ten sprawia, że tlen dostarczany jest bezpośrednio do osocza i hemoglobiny. Dzięki temu następuje zdecydowanie lepsze odżywienie oraz ukrwienie nie tylko zdrowych naczyń, ale również tych, które wymagają regeneracji.

Dotlenione komórki nie tylko znacznie szybciej się goją, ale również sprawiają, że zmniejsza się obrzęk oraz powstają nowe naczynia, które wspomagają proces leczenia. Dodatkowo w wyniku tlenoterapii zaczynają pracować leukocyty, które odpowiadają za ochronę nie tylko uszkodzenia przed działaniem bakterii, ale również przedostawania się ich do całego organizmu. Z punktu widzenia poprawy jakości życia chorego istotny jest również fakt, że tlenoterapia wspomaga pracę kolagenu, który odpowiada za odbudowę naskórka.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że długotrwałe leczenie jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Decydując się na kompleksowe działania, nie tylko znacznie skrócimy czas regeneracji, ale także oszczędzimy sobie wydatków, a przede wszystkim znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji.

Jakie skutki przynosi tlenoterapia w leczeniu ran?

Tlenoterapia dzięki temu, że odżywia każdą komórkę, nie tylko zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. W przypadku trudno gojących się ran zapobiega powstawaniu martwicy, zmniejsza stany zapalne oraz obrzęki. Może więc być stosowana na każdym etapie leczenia, choć najlepsze rezultaty przyniesie, zanim dojdzie do szkodliwych zakażeń. Dotlenienie oraz odżywienie komórek sprawia także, że skuteczność przyjmowanych leków zdecydowanie wzrasta. Dodatkowo poprawia również wygląd skóry poprzez zwiększenie jej elastyczności, pobudzenie produkcji fibroblastów, kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że tlenoterapia ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Pomaga usunąć niebezpieczne toksyny, zapobiega odwodnieniu oraz powikłaniom pooperacyjnym. Dzięki temu świetnie sprawdza się również w przypadku osób, którym zależy na kompleksowym wzmocnieniu układu immunologicznego.

Tlenoterapia jest skuteczną metodą w walce z negatywnymi skutkami długiego gojenia się ran. Nie zmienia to jednak faktu, że powinna być prowadzona równolegle z leczeniem farmakologicznym. Tylko kompleksowa terapia może bowiem przynieść oczekiwane rezultaty w możliwie najkrótszym czasie.

INNE ZASTOSOWANIA TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ

Korzyści

Przeciwwskazania

Cennik

Łódź

biuro@speraterapie.pl
+48 791 55 66 12

Spera Terapie
ul. Przybyszewskiego 57/59
93-188 Łódź