Leczenie oparzeń dzięki tlenoterapii

Tlenoterapia w Łodzi

Nie czekaj i zarezerwuj terapię tlenem już dzisiaj! Poniższy link przeniesie Cię do formularza rezerwacji wizyty. Szybko i bezboleśnie! Możesz również zadzwonić do nas i umówić się na wizytę telefonicznie pod numerem telefonu 791 55 66 12

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu oparzeń

Tlenoterapia ma niezwykle korzystny wpływ na cały organizm. Doceniana jest głównie za zwiększenie wydolności oraz znaczną poprawę działania układu odpornościowego. Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowanie komory hiperbarycznej jest znacznie szersze. W trakcie trwania sesji pacjent wdycha tlen pod większym ciśnieniem niż atmosferyczne. Dzięki temu dociera on do każdej komórki ciała pozytywnie wpływając na jej odżywienie. Proces dotlenienia jest niezwykle istotny zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na szybkiej rekonwalescencji. Odżywianie komórek tlenem wykorzystywane jest między innymi w przypadku leczenia oparzeń oraz niektórych chorób skóry.

Wpływ tlenoterapii na skórę

Głównym działaniem tlenoterapii jest dotlenienie tkanek organizmu. Co sprawia, że proces ten jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim tlen transportowany jest do komórek nie tylko przez krew. W wyniku tlenoterapii dociera on także do osocza oraz limfy, dzięki czemu jego działanie jest jeszcze silniejsze.

W wyniku działania tlenoterapii następuje zwiększenie produkcji komórek macierzystych, kolagenu, elastyny i fibroblastów. Dzięki temu sesje w komorze hiperbarycznej pozytywnie wpływają na organizm zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Poprawie ulega nie tylko praca narządów, ale także wygląd skóry, jej elastyczność oraz koloryt. Tlenoterapia hiperbaryczna jest pomocna także w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych skóry.

Działanie tlenoterapii nie opiera się wyłącznie na odżywieniu tkanek. Zabiegi w komorze hiperbarycznej powodują również tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. To właśnie z tego powodu tlenoterapia jest tak skuteczna w leczeniu oparzeń, ran czy owrzodzeń. Kolejne naczynia krwionośne sprawiają, że uszkodzenia goją się znacznie szybciej oraz minimalizują ryzyko powstania zakażeń.

Ze względu na swoje działanie tlenoterapia polecana jest nie tylko w przypadku leczenia oparzeń. Metoda ta doskonale sprawdza się także, jako metoda wspomagająca przy trudno gojących się ranach, zakażeniach skóry czy tkanki podskórnej oraz u pacjentów po przeszczepach skóry.

Poznaj innowacyjną formę leczenia oparzeń

Tlenoterapia stosowana jest od dawna, jako metoda wspomagająca leczenie wielu chorób. ze względu na swoje kompleksowe działanie doskonale sprawdza się w przypadku schorzeń o skomplikowanym podłożu.

O jej dobroczynnym wpływie na leczenie oparzeń mówi się już od lat 60-tych XX wieku. To właśnie w 1965 roku dwaj japońscy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których terapii zostali poddani górnicy cierpiący na zatrucie tlenkiem węgla oraz z oparzeniami trzeciego stopnia. Rekonwalescencja pacjentów poddanych tlenoterapii przebiegła znacznie krócej niż tych leczonych w sposób tradycyjny. Zdecydowanie szybciej zeszła bowiem opuchlizna, dzięki czemu proces gojenia się ran był dużo bardziej dynamiczny.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku oparzeń uszkodzenia dotyczą nie tylko powierzchownej warstwy skóry. W wyniku przerwania naczyń krwionośnych dochodzi do obrzęku, który często dotyka także mięśnie. To właśnie z tego powodu proces gojenia się ran jest tak długotrwały oraz uciążliwy dla pacjenta.

Tlenoterapia sprawia, że tlen dociera do uszkodzonych naczyń nie tylko przez krew, ale również osocze oraz limfę. Dzięki temu mogę zostać odżywione także obszary, które ucierpiały w wyniku oparzenia, ponieważ powstała opuchlizna nie stanowi w tym wypadku blokady. Co więcej, dotlenienie tkanki ogranicza również utratę płynów, która jest naturalnym następstwem uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Jak wspomniano wcześniej tlenoterapia ogranicza także ryzyko powstania infekcji. Warto bowiem pamiętać, że bardzo często oparzeniom towarzysza uszkodzenia górnych dróg oddechowych. Wszelkiego rodzaju infekcje występujące w uszkodzonych tkankach znacznie spowalniają gojenie oraz często wywołują ból u pacjenta. Tlenoterapia nie tylko wykazuje działanie antybakteryjne, ale również zmniejsza obrzęki górnych dróg oddechowych, co znacznie poprawia jakość życia chorych.

Sesje w komorze hiperbarycznej w leczeniu oparzeń zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. Należy bowiem pamiętać, że jedynie kompleksowa terapia może w szybkim czasie przywrócić pacjenta do pełnej sprawności, dlatego tlenoterapia nie powinna być stosowana jako samodzielna metoda.

Badania nad leczeniem oparzeń poprzez tlenoterapię

Badania dotyczące wpływu tlenoterapii na leczenie oparzeń prowadzone są od lat. W 2018 roku opublikowano wyniki obserwacji prowadzonych w wojskowym szpitalu w Tajwanie. W tym wypadku naukowcy skupili się na odczuwaniu bólu przez pacjentów. Wyniki prowadzonych obserwacji jasno wskazały, że tlenoterapia znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe występujące przy wykonywaniu codziennych czynności, co zdecydowanie poprawia jakość życia. w Tajwańskiej placówce stosowanie sesji w komorze hiperbarycznej jest standardową metodą uzupełniająca leczenie oparzeń.

Najnowszy raport z zakresu wpływu tlenoterapii na leczenie oparzeń opublikowali amerykanie w 2019 roku. W tym wypadku komora hiperbaryczna wykorzystywana była jako wspomaganie terapii osób z uszkodzeniem skóry trzeciego stopnia. Prowadzone obserwacje wykazały, że włączenie tlenoterapii już w pierwszej dobie od powstania oparzenia znacznie przyspiesza proces gojenia. Zmniejszeniu ulega nie tylko obrzęk, ale także zdecydowanie spada ryzyko powstania szoku oparzeniowego. Dotlenienie organizmu prawie całkowicie niweluje ryzyko wystąpienia infekcji. Dodatkowo tlenoterapia sprawia, że naskórkowanie przebiega szybciej a przeszczepy skóry znacznie lepiej się przyjmują.

Opublikowany raport potwierdza więc skuteczność tlenoterapii w leczeniu oparzeń. Z punktu widzenia pacjenta istotny jest fakt, że skróceniu ulega czas rekonwalescencji a w niektórych wypadkach można było uniknąć nawet operacji.

INNE ZASTOSOWANIA TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ

Korzyści

Przeciwwskazania

Cennik

Łódź

biuro@speraterapie.pl
+48 791 55 66 12

Spera Terapie
ul. Przybyszewskiego 57/59
93-188 Łódź