Leczenie migreny i depresji w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia w Łodzi

Nie czekaj i zarezerwuj terapię tlenem już dzisiaj! Poniższy link przeniesie Cię do formularza rezerwacji wizyty. Szybko i bezboleśnie! Możesz również zadzwonić do nas i umówić się na wizytę telefonicznie pod numerem telefonu 791 55 66 12

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Leczenie migreny i depresji dzięki tlenoterapii

Migrena to aktualnie jedna z najbardziej popularnych chorób cywilizacyjnych. Aktualnie szacuje się, że cierpi na nią od 10 do 20% populacji. Naukowcom nie udało się poznać przyczyn jej powstania, choć objawy w każdym wypadku są bardzo podobne. Brak wystarczającej wiedzy sprawia, że chorzy zazwyczaj stosują jedynie leki przeciwbólowe, które pomagają zniwelować ból.

Tlenoterapia to innowacyjna metoda walki z objawami migreny. Dzięki dotlenieniu mózgu dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, co w konsekwencji powoduje znacznie zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Definicja migrenowych bólów głowy

Migrenowy ból głowy jest schorzeniem, które dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Zazwyczaj rozpoczyna się bólem tuż nad skronią, który następnie obejmuje całą czaszkę. Chory nigdy nie wie, czy dolegliwość ustąpi po kilku godzinach, czy też po kilku dniach. Migrenowy ból głowy jest schorzeniem, które zazwyczaj powraca.

Osoby, które często cierpią na migrenę, bardzo często potrafią wskazać nie tylko czynniki, które najczęściej ją wywołują, ale również przewidzieć jej bardzo wczesne objawy. Doświadczanie dolegliwości bólowych sprawia, że chorzy często zmieniają styl życia lub unikają bodźców, które mogą wywołać migrenę. Jak wykazują badania w wielu wypadkach nie tylko zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczna wspomaga leczenie. W ostatnim czasie oxyterapia otrzymuje coraz wyższe noty wśród skutecznych metod walki z migreną.

Jak wynika z posiadanych danych, już w latach 30 i 40-tych XX wieku podejmowano pierwsze próby stosowania tlenoterapii w leczeniu bólów głowy. Kilkanaście lat później Dr Kudrow wykazał, że w niektórych wypadkach, tuż przed napadem migrenowym następuje niedotlenienie, które prowadzi do opuchnięcia naczyń krwionośnych mózgu. W wyniku tlenoterapii następuje znacznie zmniejszenie obrzęku, które bezpośrednio przekłada się na zneutralizowanie bólu, jaki towarzyszy pacjentowi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że HBOT nie zapobiega migrenie. Nie mniej jednak wizyta w komorze hiperbarycznej w czasie napadu bólowego znacznie zmniejsza dolegliwość. Potwierdza to między innymi dr. Gustavo Javier Breitbart, specjalista w zakresie hiperbarii. Dodatkowo w 2009 roku wydano przez Cochrane Collaboration raport wskazujący na wpływ tlenoterapii w leczeniu migrenowych bólów głowy.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu migrenowych bóli głowy

Doraźne leczenie migrenowych bólów głowy bardzo często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Co gorsza, w czasie napadu osoba chora może cierpieć na dodatkowe dolegliwości takie jak wymioty, czy światłowstręt. Lekarze i naukowcy szukając skutecznych sposób walki z bólem, zalecają różne metody w tym komorę hiperbaryczną. Tlenoterapia jest niezwykle chętnie wybierana przez pacjentów nie tylko ze względu na jej skuteczność, ale także nie inwazyjność.

Z punktu widzenia chorego istotny jest również fakt, że ulga w bólu, a nawet całkowite przerwanie napadu może nastąpić już od kilkunastu do kilkudziesięciu minut po wykonanym zabiegu. Jak dowodzą badania wykonane w 1995 roku obkurczanie naczyń krwionośnych przez dostarczenie dodatkowej ilości tlenu to skuteczna metoda walki z bólem.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w 2004 oku naukowcy dowiedli, że regularne korzystanie z komory zmniejsza ilość migrenowych napadów. Sam zabieg nie wiąże się dla pacjenta z żadnymi dodatkowymi dolegliwościami. Trwa on od 45 do 60 minut, w których trakcie ciśnienie w komorze wzrasta o 2,5 raza w stosunku do atmosferycznego. Pacjent wdycha tlen przy pomocy maseczki.

Objawy depresji

Mimo że aktualnie depresja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, jej objawy nie są jednoznaczne i bardzo często nie jest ona wykrywana latami. Wynika to z faktu, że do najczęstszych jej symptomów należy obniżenie nastroju związane z brakiem odczuwania radości. Dlatego właśnie chory może funkcjonować z pozoru normalnie. Codzienne obowiązki wykonywane są jedynie z poczucia obowiązku. W zaawansowanym stadium choroby, osoba cierpiąca na depresję nie ma siły wstać z łóżka, a nawet ma myśli samobójcze.

Depresja może objawiać się także w sposób fizyczny. Do najczęstszych symptomów możemy zaliczyć problemy ze snem, brak apetytu, czy kłopoty z pamięcią. W przypadku kobiet może także dojść do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Depresja najczęściej jest leczona farmakologicznie, jednak od lat naukowce badają również skuteczność metod alternatywnych takich jak tlenoterapia.

Wpływ komory hiperbarycznej na leczenie depresji

Dotychczasowe badania jasno wskazują, że oxyterapia ma korzystny wpływ na cały układ nerwowy. Wynika to głównie z faktu, że pomaga ona w odbudowie oraz regeneracji komórek. Co więcej, korzystanie z tej formy terapii jest znacznie bezpieczniejsze niż przyjmowanie niektórych leków. Badanie przeprowadzone przez dr. Paula G. Harcha w Kalifornii dowodzi, że tlenoterapia jest skuteczna również w leczeniu stresu pourazowego.

Wpływ HBOT na funkcjonowanie mózgu

Tlenoterapia w leczeniu depresji polega nie tylko na poprawie nastroju. Jej zasadniczą rolą jest przyspieszenie metabolizmu komórek nerwowych, co w konsekwencji przywraca prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że mózg nie regeneruje się samoistnie. Aby odnowa była w ogóle możliwa konieczna jest stymulacja, którą zapewnia właśnie tlenoterapia. W 2018 roku w kwartalniku „Combat Stress Magazine” opublikowano artykuł dr Roberat Beckmana, który jasno wskazuje, że HBOT ma dobroczynny wpływ na mózg, co bezpośrednio przekłada się na polepszenie jakości snu, zmniejszenie lub całkowity zanik bóli głowy oraz światłowstrętu.

Wyniki badań naukowych HBOT na tle depresji

Badania nad dobroczynny wpływem tlenoterapii na mózg prowadzone są na całym świecie. W 2013 roku wyniki swoich obserwacji opublikowali chińscy naukowcy w „Experimental and Therapeutic Medicine”. Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że u pacjentów korzystających z tlenoterapii nastąpiła znaczna poprawa samopoczucia, a z medycznego punktu widzenia także szybszy powrót prawidłowego funkcjonowania nerwów.

W 2017 roku chińscy badacze ponowili obserwacje nad HBOT. Tlenoterapia została zastosowana w przypadku osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. W wyniku prowadzonych obserwacji stwierdzono zdecydowaną poprawę nie tylko w pracy nerwów, ale również w wykonywaniu codziennych czynności przez pacjentów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że tlenoterapia w bezpośredni sposób nie wyleczy z konkretnego schorzenia, jednak stosowana wraz z innymi metodami oraz lekami znacznie zwiększa skuteczność prowadzonej terapii.

INNE ZASTOSOWANIA TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ

Korzyści

Przeciwwskazania

Cennik

Łódź

biuro@speraterapie.pl
+48 791 55 66 12

Spera Terapie
ul. Przybyszewskiego 57/59
93-188 Łódź