Pomoc w leczeniu autyzmu przez tlenoterapię

Tlenoterapia w Łodzi

Nie czekaj i zarezerwuj terapię tlenem już dzisiaj! Poniższy link przeniesie Cię do formularza rezerwacji wizyty. Szybko i bezboleśnie! Możesz również zadzwonić do nas i umówić się na wizytę telefonicznie pod numerem telefonu 791 55 66 12

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Zastosowania tlenoterapii w autyźmie

Rozwój medycyny w ostatnim czasie jest naprawdę spektakularny. Mimo ogromnych osiągnięć nie wszystkie choroby są wyleczalne oraz nie w każdym przypadku możliwe jest określenie przyczyny powstania danego schorzenia. Do tej grupy możemy zaliczyć autyzm, którego mechanizmy wciąż pozostają tajemnicą. Jest to o tyle niepokojące, że z każdym rokiem liczba dzieci, u których zdiagnozowano tę chorobę, stale rośnie. Na szczęście medycyna opracowała szereg terapii, które wspomagają leczenie autyzmu. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się hiperbaria.

Jakie są przyczyny autyzmu?

Czynniki środowiskowe uznawane są za najczęstszą przyczynę autyzmu. Rozwój medycyny spowodował, że współcześnie znany jest gen, który bezpośrednio powoduje tę chorobę. Według aktualnych danych u 15-20% pacjentów za przyczynę powstania autyzmu podaje się mutację genetyczną. Badania w tym zakresie prowadzone są na szeroką skalę. Jedne z najpopularniejszych określają ryzyko wystąpienia mutacji u płodu, w sytuacji, gdy kobieta w ciąży przyjmuje określone leki. Wśród środków najbardziej zagrażających nienarodzonemu dziecku znalazły się preparaty przeciwdrgawkowe (kwas walproinowy) oraz leczące depresję. Prowadzone badania dowiodły także, że przyjmowanie witamin w okresie prenatalnym znacznie zmniejsza ryzyko powstania mutacji genetycznej u płodu.

Wśród przyczyn autyzmu podaje się również zmniejszenie dopływu krwi do mózgu. Konsekwencją tego rodzaju dysfunkcji jest niedotlenienie, które prowadzi do zaburzenia reakcji neurologicznych. Badania prowadzone przez Dr James Wilcox, psychiatry z Teksasu wykazały, że ograniczanie dopływu krwi do tkanek postępuje z wiekiem

Przełomowe badania w zakresie przyczyn autyzmu przeprowadzone zostały w 2005 roku przez naukowca Johna Hopkinsa. W wyniku wykonanych autopsji oraz licznych dodatkowych badań udowodniono, że mózg osób chorujących na autyzm znajduje się w stałym stanie zapalnym.

Poznaj objawy autyzmu

Zazwyczaj pierwsze objawy autyzmu można zaobserwować już u kilkumiesięcznego niemowlęcia. Rodziców zazwyczaj niepokoi zbyt spokojne zachowanie maleństwa, brak reakcji na intensywne dźwięki czy długotrwałe siedzenie bez ruchu. W późniejszym etapie pojawiają się problemy z komunikowaniem się objawiające się brakiem gaworzenia oraz zrozumiałego mówienia. Dzieci cierpiące na spektrum autyzmu bardzo często mają trudności z wyrażaniem oraz odbieraniem emocji. W przypadku tego schorzenia świat zewnętrzny przestaje być atrakcyjny, co prowadzi nie tylko do zaburzeń dalszego rozwoju, ale także do regresji posiadanych już umiejętności. W przypadku dzieci cierpiących na autyzm niezwykle istotny jest stały harmonogram dnia. Nie lubią one żadnych zmian, a w szczególności niespodzianek, czy niezapowiedzianych wizyt.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie dzieci z autyzmem są wyobcowane. Kiedy mamy do czynienia z łagodnymi jego postaciami, maluch może bardzo dobrze radzić sobie z codziennością. Zdarza się również, że głębokie zamiłowanie do konkretnej dziedziny odbierane jest przez społeczeństwo za geniusz, a nie objaw choroby.

Jak wygląda diagnostyka autyzmu?

Diagnostyka w przypadku autyzmu jest bardzo zróżnicowana. Wynika to głównie z faktu, że objawy mogą pojawić się na różnym etapie rozwoju dziecka. Bez względu na, to kiedy zaburzenie zostanie wykryte, diagnozę stawia psychiatra, psycholog lub pedagog specjalny. W każdym wypadku jest ona poprzedzona długotrwałą obserwacją oraz licznymi badaniami, które mają za zadanie zminimalizowanie ryzyka błędu.

Wpływ komory hiperbarycznej na autyzm

Leczenie autyzmu jest niezwykle trudne nie tylko dla dziecka, ale również dla jego najbliższych. Współczesna medycyna wykorzystuje liczne metody, których celem jest zdecydowanie zmniejszenie dolegliwości wywołanych chorobą. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się komora hiperbaryczna. Stosowana jest ona w celu łagodzenia objawów neurologicznych, które w dużej mierze odpowiadają za powstanie autyzmu.

Współcześnie uznaje się, że autyzm może być wywołany przez niedotlenienie. Właśnie z tego powodu w leczeniu stosuje się oxyterapię, która nie tylko dostarcza brakujący tlen do mózgu, ale również:

  • niweluje stan zapalny mózgu,
  • wspomaga odnowę jelit,
  • pomaga w oczyszczeniu organizmu,
  • powoduje wzrost produkcji komórek macierzystych,
  • zmniejsza ryzyko zakażenia wywołane przez bakterie i grzyby.

Współczesna medycyna dowodzi, że jedynie rehabilitacja prowadzona na wielu płaszczyznach może przynieść oczekiwane rezultaty. Wśród tych najistotniejszych wymienia się:

  • poprawa komunikacji,
  • lepszą koncentrację,
  • rozwój w zakresie mowy oraz motoryczny,
  • lepsze radzenie sobie ze stresem,
  • znacznie większą odporność.

Najczęściej stosuje się serie 10-40 godzin, które chory spędza w komorze hiperbarycznej. Ze względu na pozytywny wpływ, jaki wywołuje dotlenienie całego organizmu, metodę tą stosuje się także w leczeniu objawów zespołu Aspergera, ADHD oraz w przypadku osób po przebytych udarach.

Dowody naukowe na potwierdzenie leczenia autyzmu poprzez tlenoterapię hiperbaryczną

Badania nad wpływem hiperbarii na organizm człowieka prowadzili liczni badacze. Na szczególną uwagę zasługuje dr James Neubreder, który wykazał, że metoda ta przynosi oczekiwany rezultat u ponad 80% jego pacjentów.

Obserwacje w tym zakresie prowadził także profesor Philip James, ekspert ds. medycyny hiperbarycznej. Wyniki jego badań wykazują, że stosowanie tej metody ma dobroczynny wpływ także na same geny.

O dobroczynnym wpływie tlenoterapii na organizm dziecka można było przeczytać już w 2008 roku w „Behavior analysis in practice”. Artykuł autorstwa Dorothea C. Lerman i jej zespołu potwierdził, że dzieci korzystające z tej metody znacznie lepiej porozumiewają się, socjalizują oraz radzą sobie z emocjami.

Badania nad wpływem komory hiperbarycznej na dzieci cierpiącej na autyzm prowadzone były także w 2014 roku. W tym wypadku egipscy badacze obserwowali pacjentów w wieku 2-9 lat, którzy odbyli co najmniej 20 sesji. Podobnie jak w przypadku pozostałych testów wykazano znaczną poprawę na poziomie behawioralnym. Dodatkowo przy pomocy rezonansu magnetycznego wykazano, że ilość substancji białej w uszkodzonych częściach mózgu, uległa znacznemu powiększeniu.

HBOT doskonale sprawdza się w leczeniu stresu oksydacyjnego oraz znacznie łagodzi hipoperfuzję mózgową. Dzięki temu pomaga w minimalizowaniu objawów wywołanych przez stany zapalne mózgu, co zdecydowanie poprawia jakość życia chorych.

INNE ZASTOSOWANIA TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ

Korzyści

Przeciwwskazania

Cennik

Łódź

biuro@speraterapie.pl
+48 791 55 66 12

Spera Terapie
ul. Przybyszewskiego 57/59
93-188 Łódź